Behandling af traumer

Nye tilbud for personer med traume- og belastningsreaktioner i Kompetencecenter for Traumer erstatter behandling i Traumeklinikken

Vi har længe haft et ønske om at udvikle et tilbud til personer med traume- og belastningsreaktioner og deres pårørende, som er mere kursus- og selvhjælpsbaseret, og som er i tråd med værdierne i Traume-Bevidst og recovery-orienteret tilgang.

Det er vi nu klar med fra marts 2025, hvor vi i regi af Kompetencecenter for Traumer starter Skolen for Posttraumatisk Vækst som vil rumme tilbud om modulopbyggede selvhjælpskurser. Derudover vil vi senere på året tilbyde en peer-støtte-gruppe og webbaserede selvhjælpstilbud.

Første tilbud hos Skolen for Posttraumatisk Vækst er to moduler om traume- og belastningsreaktioner og hjælp til håndtering af disse. Her vil du bl.a. få håndgribelige værktøjer og relevant viden, der kan hjælpe dig til en bedre håndtering af følgerne af stærkt ubehagelige livsbegivenheder, der stadig overvælder dig, og som påvirker din hverdag negativt.

Vi vil ikke længere have individuelle udrednings- og behandlingsforløb i Traumeklinikken, og vi tager ikke nye patienter i behandling, men henviser til de nye tilbud, der er og vil komme i Kompetencecenter for Traumer. Igangværende patientforløb afsluttes som planlagt. 

Læs mere om det nye tilbud der starter i foråret hos Skolen for Posttraumatisk Vækst og tilmeld dig her: Link her.

PTSD- og traumebehandling

Traumeklinikken har tilbudt behandling og udredning for psykiske problemer efter alvorlige traumatiske oplevelser

Traumeklinikken er et specialiseret behandlingstilbud, der henvender sig til personer, der har psykiske reaktioner, herunder posttraumatisk stress (PTSD) efter fx:

Vold, seksuelle overgreb, ulykker, forbrydelser eller katastrofer. Men kun du ved, hvad der opleves traumatisk for dig, så vi behandler også også følgende af andre belastninger.

Følgerne af traumer er mange og forskelligartede.

Heldigvis findes også mange måder at behandle dem på. I Traumeklinikken finder vi sammen ud af, hvad du præcis har behov for, og hvordan du ønsker at arbejde med dine problemer.

Traumeklinikken tilbyder psykoterapi udviklet specifikt til behandling af traumereaktioner.

Vi arbejder primært med metoder, der indebærer en terapeutisk bearbejdning af traumet, men behandlingen tilpasses dine behov og dit tempo.

I Traumeklinikken kan du også få psykiatrisk udredning og behandling.

Det er væsentligt, da mange med traumereaktioner som PTSD også har andre psykiske problemer fx. OCD, depression, angst eller personlighedsforstyrrelse.

Traumeklinikkens behandlerteam har mange års erfaring med traumebehandling

Dermed stor erfaring med at hjælpe traumatiserede. Vi har arbejdet både i psykiatrien og med private psykoterapeutiske klienter.

I Traumeklinikken arbejder vi med heling.

Det gør vi ved at inddrage dine kropsreaktioner, ved at arbejde med fortiden, ved at tage udgangspunkt i dine konkrete problemer, som søvnforstyrrelser, vrede, angst, manglende overskud og nærvær, smerter og social isolation, samt med din måde at se på traumet og tilværelsen.

Heling sker oftest ad flere veje.

Målet for os er, at du igen får mod på og overskud til livet. Du får måske ikke ”dit gamle liv” tilbage, som det var før traumet, og det er heller ikke nødvendigvis det, du har behov for. Arbejdet med traumer kan skabe nye muligheder og perspektiver for dit liv, og give dig livsmodet tilbage, samt redskaber til at håndtere og mindske dine symptomer.

Der findes ingen magisk pille, der løser dit problem med et trylleslag, så det kræver motivation og masser af arbejde fra din side. I sidste ende er det dig, der bestemmer, hvilken retning dit liv skal tage, og hvordan du reagerer på omgivelserne og livets udfordringer. Traumeklinikken kan hjælpe dig med redskaber, viden, støtte, overblik og inspiration. Sammen skal vi nok finde vejen. Ring til os nu, se mere her.

Er du pårørende? Så er du meget velkommen til at læse mere om pårørendegruppe her.

Menu